linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search wcag_switcher

Eko Porady - KDBS Bank

Eko Porady

Działania proekologiczne są nie tylko modne, ale i konieczne dla ochrony środowiska naturalnego, w którym żyjemy. Okazuje się, że nawet niewielkie, ale za to regularne i przemyślane działania, mogą mieć ogromne znaczenie w skali globalnej.  Zmieńmy swoje życie na lepsze.

Jak żyć ekologicznie?

  1. Ogranicz plastik i jednorazowe opakowania
  2. Zabierz torbę na zakupy
  3. Nie marnuj żywności
  4. Kupuj ubrania odpowiedzialnie
  5. Segreguj śmieci
  6. Oszczędzaj wodę
  7. Oszczędzaj prąd
  8. Kupuj produkty lokalne

 

Co to jest recykling?

Recykling jest powtórnym wykorzystywaniem odpadów w celu wytworzenia nowego produktu. Jest to jedna z form ochrony środowiska, której celem jest zmniejszenie nadmiernego eksploatowania złóż naturalnych oraz zmniejszenie ilości odpadów. Jej podstawową zasadą jest maksymalne wykorzystanie dostępnych odpadów przy jak najmniejszym nakładzie energetycznym i surowcowym.

Korzyści, jakie przynoszą segregacja odpadów i recykling:

Co podlega recyklingowi?

Większość odpadów pochodzących z gospodarstw domowych i przedsiębiorstw nadaje się do ponownej obróbki. Można podzielić je na pięć podstawowych grup tj.

papier – segregowany jest w niebieskich pojemnikach, do których należy wrzucać gazety, papier biurowy, książki, pudła, kartony, ulotki reklamowe, opakowania, itp. Z odzyskanego papieru powstają m.in. izolacje samochodowe, ozdoby, bandaże.

plastik – segregowany w żółtych pojemnikach. Można do nich wrzucać butelki po napojach, opakowania po kosmetykach, torebki, worki, nakrętki, butelki po kosmetykach i detergentach, zabawki plastykowe itp. Z plastiku powstają nowe butelki, zabawki, ozdoby do domu, torebki, meble, itp.

szkło – do zielonych lub białych pojemników należy wrzucać butelki, słoiki i szklane pojemniki.  Ze szkła powstają butelki, kafelki, a także ozdoby do domu.

metal – do czerwonych pojemników na odpady należy wrzucać puszki, folie aluminiowe i metalowe opakowania. Powstają z nich pojemniki, puszki, czyli to samo, co zostało wyrzucone.

bioodpady – segregowane są w brązowych pojemnikach, do których należy wrzucać obierki, resztki warzyw i owoców, resztki jedzenia, skorupki jajek, odpady ogrodowe, domowe kwiaty itp. Powstaje z nich nawóz naturalny.

 

Jak oszczędzać energię cieplną we własnym domu?

Przełom września i października to odpowiedni czas, by rozpocząć przygotowania do sezonu grzewczego. Rachunki za energię w okresie jesienno-zimowym potrafią poważnie obciążyć rodzinny budżet, dlatego warto jest pomyśleć o sposobach na oszczędzanie energii cieplnej. Niektóre z nich wymagają nakładu czasu i pieniędzy, inne to zmiana przyzwyczajeń, które w ogólnym rozrachunku są bardzo opłacalne.

  1. Zadbaj o właściwe uszczelnienie domu. Zwróć uwagę na izolację całego budynku, ale w szczególności okien, drzwi i dachu.
  2. Dostosuj temperaturę do swoich potrzeb, unikaj przegrzewania
  3. Dokonaj przeglądu instalacji przed każdym sezonem grzewczym
  4. Sprawdź działanie wentylacji
  5. Jeśli wietrzysz pomieszczenia – rób to prawidłowo:
  1. Pomyśl o modernizacji systemu grzewczego
  2. Zainwestuj w ocieplenie budynku. Taki remont to dodatkowa izolacja, która pozwala utrzymać przez cały rok stałą, optymalną temperaturę wewnątrz budynku.

Jak oszczędzać pieniądze w domu?

Inwestycja w materiały ociepleniowe, stolarkę okienną i drzwiową oraz domowe instalacje pozwala w dużym stopniu ograniczyć starty energii. Jakie produkty warto wybrać, dzięki którym ograniczysz zużycie energii elektrycznej i cieplnej:

 

Fotowoltaika

Panele fotowoltaiczne niosą ze sobą ogromny potencjał ponieważ są obszarem, który wpływa na realne zmniejszenie kosztów budżetu domowego. Własna instalacja fotowoltaiczna jest doskonałym sposobem na uniezależnienie się od wahań cen energii. To inwestycja na lata. Szacuje się, że dla budynku jednorodzinnego całkowity koszt instalacji fotowoltaicznej, po uwzględnieniu dopłaty w ramach programu „Mój Prąd”, zwraca się w perspektywie 5-7 lat.  Ogromnym plusem jest fakt, iż korzystając z paneli ograniczamy emisję dwutlenku węgla do atmosfery i dbamy o środowisko naturalne. Jeśli zastanawiasz się nad zamontowaniem instalacji fotowoltaicznej w swoim domu, zapraszamy do zapoznania się z ofertą Kredytu EKO!.

 

EKO Ciekawostki: