Dzień Bezpiecznego Internetu.
Przypominamy najważniejsze zasady bezpieczeństwa w sieci.
Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, zainicjowanego w 2004 r. przez Komisję Europejską, Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy przypomina najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Pomyśl, sprawdź, zanim klikniesz
Przestępcy tworzą i rozsyłają komunikaty za pośrednictwem SMS, poczty elektronicznej, komunikatorów internetowych, motywując odbiorcę do szybkiego reagowania i wykonania pożądanego działania. Klikając w podany link, narażasz się na niebezpieczeństwo utraty swoich pieniędzy lub tożsamości.
Pamiętaj o instalacji oraz aktualizacji programów antywirusowych
Program antywirusowy na komputerze lub smartfonie to absolutna podstawa bezpieczeństwa naszych danych. Nie mniej ważna jak instalacja jest jego aktualizacja. Antywirus zapewnia bezpieczeństwo i ochronę naszych urządzeń oraz wykrywa złośliwe oprogramowanie.
Instaluj programy ze sprawdzonych źródeł
Szczególnie narażone są osoby, które pobierają aplikacje z nieoficjalnych źródeł i pozwalają na dostęp do uprawnień, które nie są konieczne do prawidłowego korzystania z aplikacji. Nie ryzykuj. Pobierając aplikację korzystaj ze sprawdzonych i oficjalnych źródeł.
Zablokuj ekran hasłem lub kodem
Tak jak nie zostawiasz otwartych drzwi do domu, tak też nie zostawiaj otwartego dostępu do swojego telefonu lub laptopa. W czasach gdzie możliwe jest zastosowanie nowoczesnych metod ochrony i weryfikacji np. odciskiem palca, znakiem, hasłem czy kilkucyfrowym kodem, warto korzystać z tego rodzaju ustawień i zabezpieczyć urządzenia z których korzystasz na co dzień.
Chroń swoją tożsamość – nie tylko w sieci
Zagubienie dowodu tożsamości, ale także jego czasowa strata może przyczynić się do naszych problemów w przyszłości. Nie zostawiaj dokumentów bez opieki lub jako zastaw np. w wypożyczalni.
Jak bezpiecznie korzystać z serwisu internetowego?
– Dla klienta indywidualnego: https://sgb24.pl/
– Dla klientów korporacyjnych: https://ceb.sgb.pl/
Pamiętaj:
Pracownik banku , w tym także pracownik Infolinii Banku nigdy sam nie zadzwoni do Ciebie prosząc o:
Zapamiętaj numer: 828 828 828 – dzwoniąc pod niego zastrzeżesz kartę w przypadku jej utraty. Informacje o Systemie Zastrzegania Kart, ich bezpieczeństwie oraz listę banków, które w nim uczestniczą znajdziesz na stronie www.zastrzegam.pl.
Bądź Cyberbezpieczny. Twoje postępowanie ma wpływ na bezpieczeństwo Twoich danych oraz pieniędzy.