Jeśli chcesz rozpocząć przygodę z finansami, jesteśmy po to by Ci w tym pomóc. Zacznijmy od podstawowych pojęć i definicji.
Awers – Popularnie „Orzeł”. Przednia główna strona monety, na której znajduje się: godło państwowe, data wybicia, nazwa kraju, czasami portret władcy.
Banknot – Papierowy pieniądz emitowany przez bank centralny.
Budżet domowy – Zestawienie wpływów i wydatków w gospodarstwie domowym.
Gospodarstwo domowe – Osoby lub kilka osób (rodzina) zamieszkujących razem.
Handel– Kupowanie, sprzedawanie dóbr.
Karta płatnicza – niewielkie przedmiot mieszczący się w portfelu, dzięki któremu możemy wypłacić pieniądze z bankomatu lub zapłacić w sklepie za zakupy bez posiadania przy sobie gotówki. Znajduje się na niej m.in. imię i nazwisko posiadacza karty, numer oraz termin ważności.
Moneta – Metalowy, okrągły pieniądz o określonej wartości (nominale).
Nominał – Wartość środka pieniężnego podana na monecie lub banknocie
Oszczędności – Pieniądze, których nie wydajemy od razu, a które odkładamy na przyszłość; gdy uzbiera się większą sumę, można kupić coś, o czym od dawna marzyliśmy.
Pieniądz – Jest to materialny lub niematerialny środek, który możemy wymienić na towar lub usługę.
Rewers – Popularnie „Reszka” „Plecy” monety na których najczęściej znajduje się jej nominał (wartość) i inne elementy graficzne.
Waluta – Nazwa pieniądza obowiązującego w danym państwie. W Polsce jest nią polski złoty (PLN). Waluty obce to np. euro (EUR), dolar amerykański (USD), funt brytyjski (GBP).
Wpływy– Pieniądze, które otrzymują członkowie gospodarstwa domowego z tytułu pracy, emerytury, renty.
Wymiana barterowa – Wymiana towaru za towar bez użycia pieniędzy.
Wydatki – Pieniądze które wydaje gospodarstwo domowe (rodzina) na opłaty związane z mieszkaniem (woda, gaz, prąd, czynsz).