linkedin googlep phone mail hours where twit fb download alert login idea3 idea4 sgbikonkaglowna2 sgbglownaikona1 menu_toggler compass arrow-triangle-top arrow-triangle-bottom arrow-light-bottom arrow-light-right close search wcag_switcher

Fałszywe inwestycje – czym są? - KDBS Bank

Bezpieczeństwo w Internecie Fałszywe inwestycje – czym są?

DBAJ O BEZPIECZEŃSTWO I NIE DAJ SIĘ OSZUSTOM!

Dowiedz się czym są fałszywe inwestycje, na czym polegają takie oszustwa i jak się przed nimi chronić.

Fałszywe inwestycje – czym są?

To metoda oszustwa, która polega na podszywaniu się pod maklerów i brokerów giełdowych. Proponują nowe możliwości zainwestowania Twoich środków, które np. wcześniej nie były dostępne na rynku dla każdego. Doskonale przedstawiona oferta staje się przekonująca, przez co ciężko rozpoznać kłamstwo. Przestępcy starają się dopasować swoje ataki socjotechniczne do specyfiki rynku krajowego oraz obecnej sytuacji geopolitycznej. Co więcej, bardzo często wykorzystują wizerunki znanych osób czy firm. Dzięki temu oferta i możliwość szybkiego oraz wysokiego zarobku wydają się jeszcze bardziej wiarygodne.

Przykładem takich działań oszustów mogą być próby podszywania się pod spółki skarbu państwa, np. Orlen lub KGHM. Przestępcy mogą podszywać się też pod hurtownie lub składy oferujące np. cukier czy węgiel.

Jak przebiega takie oszustwo?

Ważne: innym etapem tego oszustwa jest to, że możesz przyjąć przelew na swój rachunek. Pamiętaj, w żadnym wypadku nie przelewaj tak przyjętych pieniędzy dalej! Weźmiesz wówczas udział w oszustwie – pomożesz przestępcom „przeprać” pieniądze pochodzące z kradzieży od innej osoby. W ten sposób oszuści tworzą złudzenie zysku, który natychmiast trzeba „zainwestować dalej”.

Jak się chronić?

Jeśli dojdzie do oszustwa…

Nie czekaj, reaguj! Jak najszybciej skontaktuj się ze Nami https://kdbs.com.pl/kontakt/ lub zadzwoń pod Infolinię SGB, czynną 24/7: